Olejek pracaxi pozyskiwany jest z nasion drzewa z gatunku mimoz. Jego owoce są większymi kuzynami naszej fasolki. Olejek pozyskuje się poprzez tłoczenie na zimno bez użycia chemicznych składników oczyszczających. Posiada płynną konsystencję, ma jasnożółty lub żółty kolor i orzechowy aromat. Stosowany jest do wyrobu kosmetyków pielęgnacyjnych, w tym olejków do włosów. Zawiera wiele cennych składników, wśród których znajdziemy między innymi: kwasy tłuszczowe, minerały (wapń, magnez, żelazo, mangan), witaminy, substancje nawilżające i kwas behenowy.
Olejek pracaxi stosowany jest w pielęgnacji skóry ciała i włosów. Jakie właściwości posiada? Rozjaśnia przebarwienia, rozstępy i blizny. Ma silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. Wykorzystywany jest podczas leczenia skórnych infekcji wywołanych przez bakterie. Olejek pracaxi ma zastosowanie jako środek medyczny, terapeutyczny i kosmetyczny. Używany jest do produkcji szamponów i odżywek oraz mydeł i świec. Korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy i włosów. Kwas behenowy, występujący w nasionach pracaxi w stężeniu 19%, nadaje pasemkom połysk, ochronę i nawilżenie. Produkt ułatwia rozczesywanie, zapobiega plątaniu się kosmyków i powstawaniu kołtunów. Przeciwdziała wypadaniu włosów, wzmacnia cebulki włosowe, a mieszkom włosowym zapewnia optymalne warunki do wzrostu. Ponadto, wygładza i ujarzmia nawet najbardziej niesforne pasemka, w tym baby hair. Kondycja włosów i skóry głowy w widoczny sposób jest poprawiona.
Olejek pracaxi stosować można jako samodzielny kosmetyk lub jako dodatek do innych produktów pielęgnujących (maseczek, odżywek, szamponów). Przed aplikacją olejek można podgrzewać przez około pół minuty i jeszcze ciepły nakładać na skórę głowy i pasemka. Olejowanie włosów można wykonać na kilka sposobów. Po pierwsze, na umyte i wilgotne włosy aplikuje się kilka kropel kosmetyku; produkt pozostawia się do wyschnięcia. Następnie po upływie około 30 minut głowę myje się delikatnym szamponem, a pianę spłukuje się chłodną wodą po to, aby domknąć łuski włosowe. Po drugie, olejek pracaxi nakłada się na czyste, ale już wysuszone włosy, w formie maseczki do spłukiwania. W ten sposób zapewnimy pasemkom nawilżenie, wygładzenie i nabłyszczenie. Po trzecie, kosmetyk można także wmasować w skórę głowy w celu poprawienia krążenia, przyspieszenia absorbcji składników odżywczych i zrelaksowania. I po czwarte, olejek pracaxi wciera się w końcówki włosów, aby zapobiegać ich rozdwajaniu i uszkodzeniom.